PORADNIK

SŁOWNIK SITODRUKOWY

adhezja farby

- trwałe przyleganie farby do podłoża stałego (sczepienie się) wskutek sił działajacych na granicy dwóch faz, pomiędzy czastkami składników farby a podłożem.

akcydens

- wyrób poligraficzny majacy charakter użytkowy; rozróżnia się akcydensy wydawnicze (np.: nuty, mapy), akcydensy manipulacyjne (np.: formularze, banknoty), akcydensy iformacyjne (np.: cenniki, kalendaria, katalogi), akcydensy opakowaniowe (np.: etykiety, owijki zadrukowane) i akcydensy przemysłowe (np.: kalkomania sucha, kalkomania ceramiczna)

akcydensy informacyjne

- wydawnicze druki informacyjne lub okolicznosciowe, wydawane jednokrotnie lub wielorazowo w postaciach oprawianych lub luzem, niezależnie od objętoci, np.: afisze, plakaty, widokówki, prospekty, programy, statuty, regulaminy, katalogi, cenniki, kalendarze, ulotki, instrukcje obsługi.

akcydensy manipulacyjne

- druki niewydawnicze o charakterze użytkowym, np.: formularze, listowniki (blankiety firmowe), legitymacje, papiery wartociowe (akcje, banknoty), znaczki pocztowe i skarbowe, bilety, wizytówki, zaproszenia, dyplomy.

akcydensy opakowaniowe

- druki o charakterze użytkowym uszlachetniajace, ochraniajace wyroby lubdo ich opakowania i oznaczania, np.: etykiety, obwoluty, torebki, koperty, pudełka.

akcydensy wydawnicze

- druki wydawane przeważnie w postaci kart pojedynczych lub złamywanych, np.: nuty, reprodukcje dzieł sztuki.

arkusz druku

- jednostka fizyczna objtosci druków oraz liczby form drukowych podstawowego koloru, obejmujace dowolna liczbę stronic - kolumn (lub powierzchnię formy drukowej) mieszczacych się po jednej stroni zadrukowywanego podłoża, formatu większego od B2, lecz nie większego od B1 lub ich połowie zadrukowanej dwustronnie, lecz bez względu na liczbę kolorow i stronic.

akrusz papieru (kartonu)

- oddzielony prostokatny kawałek wyrobu papierniczego okrelonego formatu (wymiarów), który może być przeznaczony do zadrukowania, zapisania lub do innego przerobu introligatorskiego albo przewórstwa papierniczego.

CMY

- układ barw triadowych (niebieskozielonkawa, purpurowa, żółta), stosowany w technice separacji (wyciagów) obrazów wielobarwnych, polegajacy na odejmowaniu od bieli fal o długoci odpowiadajacej zawartosci danej barwy podstawowej, a w przypadku substratywnego nakładania zbliżajacy barwy wypadkowe do czerni, skrót od ang.: Cyan, Magenta, Yellow.

CMYK

- technika separacji (wyciagów ) barw obrazów wilobarwnych, polegajaca na dodaniu czerni do barw pierwszorzędowych (podstawowych) tworzac żadany odcień barwy, a w procesie drukowania - nakładanie dodatkowo czarnej farby na trzy farby podstawowe; skrót od ang.: Cyan, Magenta, Yellow, blacK (niebieskozielonkawa, purpurowa, żółta, czarna).

Cromalin

- nazwa firmowa barwnej odbitki próbnej, wykonanej według patentu firmy DuPont stykowo bezposrednio z wyciagów barw polegajaca na naswietleniu fotopolimerowych przezroczystych folii, uczulonych na okreslone długosci fal swiatła aktynicznego, wywołanych w tzw. tonerze barwnym.

farby sitodrukowe

- farby maziste sporzadzone z barwideł, wypełniaczy i różnych rodzajów spoiw, zawierajace oleje roslinne modyfikowane lub żywice rozpuszczone w rozpuszczalnikach organiczych albo ich mieszankach o niskiej lejnosci i kohezji oraz o wysokiej adhezji do podłoża, utrwalajace się chemicznie lub fizycznie przez odparowanie lub w wyniku obu procesów łacznie, stosowane na różnych podłożach.

gęstosć rastra

- częstosć występowania punktów rastrowych lub linii na liniowa jednostkę miary, majaca wpływ na dokładnosć odtworzenia obrazu wielotonalnego.

gramatura

- masa (ciężar) wyrobu papierniczego o powierzchni 1m2 wyrażony w gramach.

kat odchylenia rastra

- kat obrotu rastra wokół osi prostopadłej do jego płaszczyzny, liczony od umownego położenia zerowego, co szczególnie jest przydatne przy reprodukcji wielobarwnej.

nazwy stopni rastra

- tradycyjne (zwyczajowo) stosowane w Polsce nazwy stopni pisma drukarskiegoi aretiału zecerskiego, jako jednostki wtórne.
brylant - 3p. = ok. 1,128 mm
diament - 4p. = ok. 1,504 mm
perl - 5p. = ok. 1,880 mm
nonparel - 6p. = ok. 2,256 mm
kolonel - 7p. = ok. 2,632 mm
petit - 8p. = ok. 3,009 mm
borgis - 9p. = ok. 3,385 mm
garamond - 10p. = ok. 3,760 mm
brewier - 11p. = ok. 4,137 mm
cycero (cicero) - 12p. = ok. 4,513 mm
srednian - 14p. = ok. 5,265 mm
tercja - 16p. = ok. 6,017 mm
dwugaramond - 20p. = ok. 7,521 mm
półkwadrat - 24p. = ok. 9,026 mm
dwusrednian - 28p. = ok. 10,530 mm
dwutercja - 32p. = ok. 12,034 mm
konkordans - 36p. = ok. 13,538 mm
kanon - 42p. = ok. 15,795 mm
kwardat - 48p. = ok. 18,051 mm
sabon (5 cycer) - 60p. = ok. 22,564 mm

okienko rastrowe

- element rastra przepuszczajacy swiatło

punkt rastorwy

- podstawowy eleent obrazu zrastrowanego

rakiel

- tasma z twardej gumy lub tworzywa sztucznego oprawiona w uchwyt, przeznaczona do przeciskania farby przez oczka formy sitodrukowej na zadrukowywane podloże w technice drukowania sitowego.

raster

- przyrzad optyczny służacy do przekształcania metoda fotograficzna tonów ciagłyc w system (ciag) oddzielonych elementów (punktów rastrowych) geometrycznie okreslonych na płaszyznie.

RGB

- okreslenie trzech barw pierwszorzędowych (podstawowych) w addytywnym mieszaniu farb promieniowania swietlnego - czerwonej, zielonej i niebieskiej (skrót od ang.: Red, Green, Blue)

sitodrukowa maszyna

- maszyna drukarska, na której wykonuje się druki z formy drukowej sporzadzonej na tkaninie jedwabnej, metalowej lub z tworzywa sztucznego, w której wolne oczka tworza obraz przenoszony na zadrukowywane podłoże metoda przeciskania nałożonej farby mazistej za pomosa rakla na powierzchnię tej formy.

technika drukowania sitowego

- technika drukowania bezposredniego, w której formę drukowa stanowi siatka (sito) z częsciowo zakrytymi powierzchniami szablonem lub zagarbowana warstwa kopiowa, tworzacymi rodzaj negatywu rysunku, przez co otrzymuje się elementy drukujace ( oczka siatki odkryte - przelotowe) i elementy niedrukujace (oczka siatki zakryte), a po pokryciu formy farba mazista i przecisnięciu tej farby za pomoca rakla gumowego przez siatkę uzyskuje się odbitkę na zadrukowanym podłożu.

tinta

- poddruk, jednolita płaszczyzna zreprodukowana przez raster, stosowana jako tło, na którym drukuje się ciemniejsza farba tekst lub inne elementy.

tłoczenie wypukłe

- rodzaj tłoczenia introligatorskiego, polegajace na wytłoczeniu elementów zdobniczych o powierzchniach wypukłych w stosunku do powierzchni obrabianego materiału.

(opracowane na podstawie: "Poligraficzny słownik terminologiczny", wyd. Polska Izba Druku)

 

 

 

nasze propozycje:

drukowanie sitowe

słownik sitodrukowy

papier

tabele

ciekawe linki